آخرین بروز رسانی: 21ام اسفند, 1401

کیف دوچرخه سواری

کیف دوچرخه سواری

امروزه دوچرخه سواری به یکی از پرطرفدار ترین و محبوب ترین رشته های ورزشی دنیا تبدیل شده است. از کودکان و افراد آماتور تا دوچرخه سواران حرفه ای از دوچرخه استفاده می کنند.

دوچرخه لوازم جانبی و تجهیزات مختلفی دارد. یکی از این لوازم جانبی دوچرخه، کیف دوچرخه سواری است. با ما همراه باشید تا به بررسی انواع کیف دوچرخه و کیف دوچرخه سواری بپردازیم.

کیف دوچرخه سواری انواع مختلفی دارند که در ادامه با آن ها و کارایی شان آشنا خواهیم شد.

تفاوت کیف دوچرخه با کیف دوچرخه سواری چیست؟

کیف دوچرخه یا همان کیف حمل دوچرخه، کیف های مخصوصی است که برای حمل دوچرخه استفاده می شود. بسیاری از دوچرخه سواران علی الخصوص دوچرخه سواران حرفه ای، برای شرکت در مسابقات یا تمارین (اردو های تمرینی) که در شهر های دیگر و گاهی حتی کشور های دیگر برگزار می شود، نیاز دارند دوچرخه را با خودرو، قطار و هواپیما به مکان دیگری ببرند.

حمل دوچرخه با کیف مخصوص حمل، باعث می شود از آسیب رسیدن به دوچرخه جلوگیری شود.

علاوه بر این برای حمل دوچرخه با برخی وسایل حمل و نقل مانند قطار و هواپیما، استفاده از کیف حمل دوچرخه الزامی است.

کیف دوچرخه سواری به کیف هایی گفته می شود که برای دوچرخه سواری استفاده می شود. این کیف ها انواع مختلفی دارند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

کیف حمل دوچرخه

کیف دوچرخه سواری

کیف دوچرخه، کیف مخصوصی است که برای حمل دوچرخه استفاده می شود. بسیاری از ورزشکاران حرفه ای برای شرکت در مسابقات یا تمارین دوچرخه سواری (اردو های تمرینی)، نیاز است که دوچرخه خود را به شهر یا حتی کشور های دیگر ببرند.

حمل دوچرخه با هواپیما، قطار و حتی بسیاری از مواقع با خودرو نیازمند کیف حمل دوچرخه است. از این رو کیف های مخصوصی جهت قرار دادن و حمل دوچرخه درون آن استفاده می شود.

کیف های دوچرخه سواری به دو دسته «کیف های متصل به دوچرخه» و «کیف کوله» تقسیم می شوند.
کیف های متصل به تنه دوچرخه انواع مختلفی دارند که هر مدل کارایی و کاربرد خاص خود را دارد.

معرفی کیف های متصل به تنه دوچرخه:

۱- کیف زیر زین دوچرخه:

کیف دوچرخه سواری

کیف زیر زین دوچرخه که برای اکثر رشته های دوچرخه سواری استفاده می شوند معمولا جهت قرار دادن لوازم جانبی کوچک مانند آچار مشتی آلن دوچرخه، لوازم پنچرگیری دوچرخه، تیوپ یدکی و… استفاده می شوند.

کیف زیر زین دوچرخه از نظر طراحی و کارایی کلی، یکسان هستند اما از نظر کیفیت و رده بندی با یکدیگر متفاوت هستند.

برای مثال نحوه اتصال کیف زیر زین دوچرخه در نمونه های رده بالا با نمونه های معمولی متفاوت است.

در تصویر بالا یک کیف زیر زین رده بالا مشاهده می کنید. کیف های رده بالا علاوه بر جنس متریال بسیار بهتر، به وسیله گیره پایه دار به زیر زین متصل می شوند. این نوع اتصال باعث می شود کیف کاملا فیکس شود.

در مقابل، کیف های معمولی توسط بند به زیر زین متصل می شوند. البته کیف های معمولی نیز بر اساس کیفیت متریال ساخت، انواع مختلفی دارند.

۲- کیف جلو فرمان دوچرخه:کیف دوچرخه سواری

کیف جلو فرمان دوچرخه عموما برای دوچرخه های شهری و سایکل توریست مورد استفاده قرار می گیرد.
کیف های جلو فرمان جهت قرار دادن وسایلی همچون کیف پول موبایل و… استفاده می شوند.
همچنین این کیف ها قابلیت استفاده در تورهای دوچرخه سواری و مسیرهای خاکی را نیز دارا هستند.

کیف های جلو فرمان دوچرخه طراحی کلی یکسانی دارند اما از نظر نوع استفاده کمی با یکدیگر متفاوت هستند.

برای مثال کیف های دوچرخه که برای استفاده های معمولی روزانه در نظر گرفته می شوند، معمولا فضای محدود تری دارند.

اما کیف جلو فرمان دوچرخه که برای برنامه های چند روزه (سایکل توریست) طراحی می شود، از فصای بیشتر و جنس با دوام تری برخوردار هستند.

کیف های جلو فرمان دوچرخه از نظر نوع اتصال به دوچرخه به دو صورت بند و بست هستند. تصویر بالا یک کیف جلو فرمان مسافرتی است که توسط بست نگهدارنده به فرمان دوچرخه متصل شده است.

۳-کیف پشت فرمان دوچرخه:

کیف دوچرخه سواری
یکی از نمونه های محبوب کیف دوچرخه سواری، کیف پشت فرمان دوچرخه است که با نام کیف پشت کرپی دوچرخه نیز شناخته می شوند و برای دوچرخه های شهری و سایکل توریست مورد استفاده قرار می گیرند.
همچنین این کیف ها قابلیت استفاده در تورهای دوچرخه سواری و مسیرهای خاکی را نیز دارا هستند.

کیف های پشت فرمان دوچرخه انواع مختلفی دارند.
برای مثال برخی از آنها دارای جای مخصوص قرار دادن موبایل هستند. به این صورت که شما می توانید موبایل خود را درون محفظه مخصوص کیف قرار دهید و دیگر نیازی نیست برای پاسخ به تماس ها، پیدا کردن مسیر از روی نقشه و بطور کلی کار با موبایل، گوشی خود را در دست بگیرید.

کیف پشت فرمان دوچرخه دارای خروجی هندفری هم هست. در صورتی که شما از هندزفری سیم دار استفاده می کنید، می توانید بدون مشکل، هندزفری را به موبایل خود متصل کنید. در تصویر بالا هندزفری متصل به موبایل مشخص است.

۴- کیف مثلثی دوچرخه:

کیف دوچرخه سواریاز جمله مدل های مجبوب کیف دوچرخه سواری برای سایکل توریست ها، کیف مثلثی دوچرخه است.

کیف مثلثی زیر تنه دوچرخه برای دوچرخه های سایکل توریست مورد استفاده قرار می گیرد.
سایکل سواران کیف مثلثی دوچرخه را جهت قرار دادن آچار، تلمبه، تیوپ اضافه (یدکی) خریداری می کنند.

کیف مثلثی دوچرخه برای بهره گیری هرچه بیشتر از فضاهای در دسترس برای قرار دادن وسایل استفاده می شود. کیف مثلثی دوچرخه معمولا برای قرار دادن ابزار و وسایل نسبتا بزرگ استفاده می شود. این کیف که ظرفیت چند برابری نسبت به سایر مدل کیف های متصل به تنه دارد، وسایل زیادی را درون خود جای می دهد.

معرفی کیف های کوله:
یکی از انواع کیف دوچرخه سواری، کیف دوچرخه سواری مدل کوله ای است.

کیف های کوله دوچرخه سواری که در اکثر رشته های دوچرخه سواری مورد استفاده قرار می گیرند کاربردهای زیادی دارند.

کیف دوچرخه سواری

انواع کیف کوله دوچرخه سواری:

کیف کوله دوچرخه سواری از نظر کیفیت، کارایی، تجهیزات و… متفاوت اند ، اما بطور کلی ظاهر و ساختار یکسانی دارند.

کیف های کوله از نظر نوع طراحی تقریبا یکسان هستند. اما متریال و جنس ساخت آن ها و همچنین حجم (ظرفیت) آن ها برای استفاده های مختلف، متفاوت است. برای برنامه های دوچرخه سواری نصف روزه از کیف کوله دوچرخه 8 تا 15 لیتری، برای برنامه های یک روزه از کیف کوله دوچرخه 15 تا 25 لیتری و برای برنامه های طولانی تر، از کیف هایی با حجم بیشتر از 25 لیتر استفاده می شود.

چرا کیف کوله؟کیف دوچرخه سواری
یکی از مهمترین دلایل خرید کیف های کوله برای دوچرخه امکان قرار دادن کمل بک (مشک آب) و نوشیدن آب از آن به وسیله لوله مخصوص بدون نیاز به توقف در طول مسیر است.
از مهم ترین کارایی های دیگر کیف کوله نسبت به کیف های متصل به تنه می توان به فضای بیشتری که این کیف ها در اختیار ما قرار می دهند اشاره کرد.

تفاوت قیمت کیف های کوله به چه علت است؟

همانطور که پیش تر گفته بودیم این کیف دوچرخه سواری مدل کوله ای از نظر متریال ساخت، تجهیزاتی نظیر محفظه عایق مخصوص کمل بک، پشتی ضد تعریق و… بایکدیگر متفاوت هستند.

جمع بندی:

کیف دوچرخه سواری انواع مختلفی دارد.
به طور کلی اگر نیاز به یک کیف همراه دارید که می خواهید اکثر وسایل نظیر کمل بک، لوازم پنچرگیری، خوراکی، تلمبه، آچار و… را درون آن قرار دهید کیف کوله تهیه کنید.

کیف های کوله برای استفاده هایی نظیر دوچرخه سواری کوهستان، مناسب تر هستند.
اما اگر می خواهید بار همراهتان را بر روی دوچرخه خود سوار کرده و همچنین از تعریق کمر نگران هستید میتوانید کیف های متصل به تنه دوچرخه را تهیه کنید.

شما می توانید جهت مشاوره خرید کیف دوچرخه سواری، از طریق تماس یا شبکه های مجازی با شماره های درج شده کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار کنید.

جهت مشاهده و خرید انواع کیف دوچرخه سواری کلیک کنید.

دسته‌بندی: blog