آخرین بروز رسانی: 21ام اسفند, 1401

لوازم و قطعات شیمانو

در این قسمت می‌تونید توضیحات کوتاه یا چکیده پست رو قرار بدید. مثلا میتونید بنویسید: ۱۲ نوع پارچه که هیچ وقت از مد نمی‌روند صحبت کنیم.

لوازم و قطعات شیمانو

لوازم و قطعات شیمانو

شیمانو یک شرکت ژاپنی شناخته شده در سطح جهانی، پیشرو در تولید قطعات و لوازم دوچرخه است. البته این شرکت تا سال ۲۰۰۵ سازنده ابزار گلف و تا سال ۲۰۰۸ سازنده دنده اسنوبرد بود. کارخانه های اصلی شیمانو در کشور های ژاپن، مالزی، سنگاپور و چین قرار دارند.

با افزایش تقاضای دوچرخه در دهه ۷۰ میلادی در آمریکا، تولید کنندگان اروپایی نتوانستند نیاز بازار اروپا را تامین کنند؛ شیمانو از این فرصت استفاده کرده و به سرعت وارد بازار آمریکا شده و توانست با ارائه قیمت کمتر، جایگاه مهمی در بازار اروپا پیدا کند.

در اوایل ۱۹۸۰، نوآوری ها و فناوری های جدید در کنار قیمت های پایین تر شرکت شیمانو نسبت به سایر شرکت های اروپایی باعث شد تا اروپایی ها جایگاه خود را در بازار دوچرخه از بدهند و این شروعی برای سلطنت شیمانو بر بازار های جهانی بود.

ولی چگونه شیمانو بخش بزرگی از بازار قطعات و لوازم دوچرخه را تحت حاکمیت خود در آورد ؟

در دهه ۹۰ میلادی که شیمانو به اوج فروش خود رسیده بود، منقدان احساس کردند شیمانو با نیت انحصاری در حال تبدیل شدن به غول بازار دوچرخه است، چرا که شیمانو بر پایه سر هم کردن قطعات انحصاری خود فعالیت میکرد؛ بدین صورت که اگر یکی از قطعات دوچرخه از برند شیمانو استفاده می شد، باید همه قطعات مرتبط با آن هم از برند شیمانو می بود تا آن قطعه کار کند.

و این شروعی بر انحصار سازی تولیدات قطعات و لوازم دوچرخه بود چرا که رقیبان شیمانو که مهم ترین آن ها SRAM بود نیز شروع به تولید قطعات انحصاری کردند تا فرصت اختلاف لوازم را غیر ممکن کنند. بیشترین درآمد شیمانو از تجهیزات دوچرخه است بطوری که در سال ۲۰۰۵ بیش از ۱/۴ دلار درآمد داشته که که ۷۵ درصد آن از تجهیزات دوچرخه و تنها ۲۵ درصد قرقره ماهیگیری بوده است‌.

شیمانو ۵۰ درصد از بازار تجهیزات و قطعات دوچرخه را شامل خود کرده است. از رقیبان شناخته شده شیمانو میتوان به شرکت آمریکایی SRAM اشاره کرد.

لوازم کوهستان شیمانو به هشت رده کلی تقسیم می شوند.

  1.  تورنی Tourney

  2. آلتوس Altus

  3. آسرا Acera

  4. آلیویو Alivio

  5. دئور DEORE

  6. اس ال ایکس SLX

  7. دئور ایکس تی Deore XT

  8. ایکس تی آر XTR

رده لوازم تورنی و آلتوس، جزو رده های ابتدایی؛ رده آسرا و الیویو جزو رده های متوسط و رده دئور تا ایکس تی آر، جزو رده های حرفه ای شیمانو محسوب می شوند‌. باید توجه داشت که لوازم شیمانو علاوه بر رده بندی، دارای مدل های مختلفی نیز می باشند. بطور مثال یک شانژمان شیمانو از رده دئور ( DEORE ) دارای مدل های مختلفی همچون M615 ،M610 و M6100 بوده که تکنولوژی و عملکرد متفاوتی دارند.

دسته‌بندی: blog