آخرین بروز رسانی: 20ام اسفند, 1401

پدال فلت دوچرخه

پدال فلت دوچرخه

پدال فلت دوچرخه

امروزه دوچرخه به یک وسیله بسیار پرکاربرد میان عموم افراد جامعه تبدیل شده است.
افرادی که از دوچرخه استفاده می کنند به سه دسته تقسیم می شود دسته اول کسانی هستند که از دوچرخه به عنوان یک وسیله ورزشی استفاده می کنند، دسته دوم از دوچرخه به عنوان یک وسیله تفریحی استفاده می کنند و دسته سوم افرادی هستند که از دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه استفاده می کنند.

اگر شما جزو هر کدام از استفاده کنندگان دوچرخه باشید به طور کلی جزو همه دسته ها محسوب می شوید چرا که به طور مثال اگر شما از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه برای رفتن به محل کار استفاده می کنید در واقع هم استفاده  حمل و نقل از دوچرخه داشته اید (دسته سوم) هم این که ورزش کرده‌ اید (دسته اول) و هم این که یک تفریح برای شما ایجاد شده است (دسته دوم)

پس از گسترش استفاده از دوچرخه شرکت های تولید کننده قطعات و لوازم جانبی دوچرخه به فکر تولید لوازم و قطعات ای رفتند که بتوانند دوچرخه سواری را لذت بخش تر و مهم تر از آن استاندارد تر کند.

در این مقاله ما قصد داریم به معرفی پدال فلت دوچرخه یا همان پدال ساده دوچرخه بپردازیم البته توجه داشته باشید دلیل استفاده از عبارت پدال ساده شناخت عموم از این پدال با این نام می باشد رف های سواران می‌دانند که پدال های فلت حرفه‌ای با قیمت‌های بالا برای استفاده های حرفه ای نیز طراحی و تولید شده است.

در این مقاله سعی میکنیم از ابتدایی ترین و ساده ترین پدال فلت دوچرخه تا رده های بالای آن را مورد بررسی قرار دهیم.
شما نیز در صورتی که قصد خرید پدال ساده دوچرخه و یا پدال فلت دوچرخه را دارید در این مقاله همراه ما باشید.

پدال فلت دوچرخه چیست؟
پدال فلت به پدال های تخت گفته می شود که نمونه ساده آن را در همه دوچرخه های بچه گانه و معمولی مشاهده کرده ایم.
البته همانگونه که در بالا گفتیم پدال فلت ردهبندی مختلفی دارد و نمونه های رده بالای آن برای استفاده های حرفه ای در رشته‌های نظیر اندرو و دانهیل طراحی و تولید شده است.

انواع پدال فلت (تخت) دوچرخه:
پدال های فلت یا همان پدال تخته دوچرخه از نظر طراحی کلی به یک صورت هستند یعنی در نگاه اول ما با یک پدال تخت مواجه هستیم.
اما از چند نظر با یکدیگر اختلاف دارند که به بررسی آن ها می پردازیم.

جنس:

پدال فلت دوچرخه معمولاً از دو جنس پلاستیکی و آلومینیومی تولید می شود.
شاید این طور برداشت کنید که پدال پلاستیکی دوچرخه، فقط برای دوچرخه های ارزان قیمت تولید می‌شود اما باید به شما بگوییم که مدل هایی از پدال فلت حرفه ای از جنس پلاستیک فشرده (با استحکام بسیار بالا) برای استفاده حرفه ای تولید شده و هم اکنون در بازار به فروش می‌رسد.
پدال فلت آلومینیومی نیز در دو دسته ارزان قیمت برای استفاده معمولی و دسته رده بالا و گران قیمت برای استفاده حرفه ای طراحی و تولید شده است.

(البته توجه داشته باشید نمونه های رده بالا و استثنایی از پدال فلت دوچرخه از آلیاژ هایی مانند تیتانیوم و کروم تولید شده اما از آنجا که ما به بررسی کلی پرداختیم اشاره به این موضوع نکردیم)

جنس پدال دوچرخه تنها به آنچه ما می بینیم و لمس میکنیم محدود نمی‌شود. اجزاء داخلی پدال نیز از جنس های مختلفی تولید شده که در کیفیت و عملکرد آن تاثیر بسزایی می گذارد و این تاثیر برای دوچرخه سوار محسوس است.

برای مثال پدال های رده بالا از شفت کروم و بلبرینگ تولید شدند که عملکرد این پدال را تا حد امکان بالا برده و کیفیت و عمر آن را بسیار افزایش میدهد و خرابی را به حداقل می رساند.

طراحی:
طراحی پدال فلت دوچرخه بسته به کارایی و قیمت آن متفاوت است در دوچرخه های ارزان قیمت و به طور کلی دوچرخه هایی که کاربرد معمولی دارند شاهد استفاده از پدال تخت ساده که طراحی ساده ای نیز دارد هستیم.
اما برای استفاده حرفه ای در رشته هایی نظیر دانهیل، طراحی پدال فلت دوچرخه خواص و بر اساس آخرین تکنولوژی روز میشود.
به طور مثال می توان به استفاده از میخ پدال و همچنین آج پدال برای پدال فلت دوچرخه در نوع رده بالا اشاره کرد

که باعث می شود کفش شما بر روی این پدال فیکس شده و تسلط بیشتری بر رکاب زدن داشته همچنین از لیز خوردن پا در مسیرهای مختلف و یا فشار بالا بر روی پدال جلوگیری می کند.

قیمت:

واضح است که هرچه با ارتقاء دو مورد بالا یعنی جنس و کیفیت پدال مواجه باشیم، با قیمت بالاتر پدال فلت دوچرخه نیز مواجه می شویم.
قیمت پدال فلت دوچرخه به عواملی نظیر برند، رده بندی، جنس، طراحی و به طور کلی کیفیت آن بستگی دارد.

چه کسانی از پدال فلت استفاده می کنند؟
همانطور که قبلا اشاره کردیم پدال فلت عنوان شناخته شده‌ترین پدال در میان همه استفاده کنندگان از دوچرخه را به خود داده است.
هر کسی که تاکنون از دوچرخه استفاده کرده است حداقل در بازه زمانی قابل توجهی با استفاده از پدال فلت روبرو بوده است.

دوچرخه های بچه گانه همگی به پدال فلت مجهز شده‌اند که عموما آن را به بنام پدال بچه گانه، پدال ساده و یا پدال تخت می شناسند اما همه این ها در واقع یک پدال فلت دوچرخه هستند.
برای دوچرخه های معمولی نیز از پدال فلت استفاده می شود.
برخی از رشته‌های حرفه ای نظیر دانهیل سواران از پدال فلت در تمرین ها و مسابقات خود استفاده میکنند (البته استفاده از پدال لوک یا پدال فلت برای رشته های حرفه ای بسته به نظر مربی نوع تمرین و غیره متفاوت است)

اگر شما نیز جزو دسته های بالا هستید می توانید از پدال فلت دوچرخه استفاده کنید.
در مقابل پدال فلت دوچرخه یک نوع پدال دیگر به نام پدال لوک یا پدال قفلی داریم که برای استفاده های حرفه ای در رشته های مختلف دوچرخه سواری تولید شده است شما می‌توانید با بررسی مقاله پدال لوک دوچرخه بهترین و مناسب‌ترین پدال را برای خود انتخاب کنید.

از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید سپاسگزاریم.

در صورتی که پس از مطالعه این مقاله نیاز به راهنمایی و یا کسب اطلاعات بیشتر دارید میتوانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار کنید.

همچنین میتوانید جهت مشاهده و خرید انواع پدال فلت دوچرخه کلیک کنید

دسته‌بندی: blog