آخرین بروز رسانی: 12ام اسفند, 1401

کلاه ایمنی دوچرخه سواری

در این قسمت می‌تونید توضیحات کوتاه یا چکیده پست رو قرار بدید. مثلا میتونید بنویسید: بهترین ایده‌ها برای استایل‌های زمستانی صحبت کنیم.

کلاه ایمنی دوچرخه سواری

در این مقاله قصد داریم به بررسی کلی کلاه ایمنی دوچرخه سواری بپردازیم و انواع آن را معرفی کنیم.

شما نیز در صورتی که قصد خرید کلاه دوچرخه سواری دارید، در این مقاله با ما همراه باشید.

دوچرخه سواری

امروزه دوچرخه سواری به یکی از محبوب ترین ورزش های نیا تبدیل شده است. البته استفاده از دوچرخه تنها محدود به ورزش نیست! چرا که افراد مختلف استفاده های متفاوتی از دوچرخه دارند.

علاوه بر استفاده از دوچرخه به عنوان یک وسیله ورزشی، استفاده های دیگری نظیر وسیله حمل و نقل دارد!

امروزه باتوجه به افزایش قیمت خرید و نگهداری خودرو، بسیاری از افراد سعی می کنند امور روزمره خود را با استفاده از دوچرخه انجام دهند. این افراد علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، در وقت خود نیز صرفه جویی می کنند چرا که دیگر نیازی نیست زمان خود را در ترافیک، پشت چراغ قرمز و یا صرف پیدا کردن محل پارک هدر دهند.

یکی دیگر از کاربرد های دوچرخه استفاده های تفریحی است. بسیاری از افراد از دوچرخه به عنوان یک وسیله تفریحی استفاده می کنند. بسیاری از خانواده ها دوچرخه را یک وسیله تفریحی سالم همراه با سلامتی در نظر می گیرند از این رو خرید دوچرخه برای فرزندان در دستور کار اکثر خانواده ها قرار می گیرد.

با این حال، فرقی ندارد که استفاده شما از دوچرخه ورزشی است یا تفریحی یا حتی وسیله حمل و نقل!

به هرحال هنگامی که بخواهید از دوچرخه استفاده کنید، باید از کلاه ایمنی دوچرخه سواری نیز استفاده کنید!

استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه سواری برای همه دوچرخه سواران با هر دوچرخه ای ضروری است.

کلاه ایمنی دوچرخه سواری چیست؟

cairbull helmet green

کلاه ایمنی دوچرخه یک کلاه حفاظتی از سر می باشد که وظیفه دارد از سر ما به عنوان مهم ترین قسمت بدن در هنگام بروز حادثه، حفاظت کند.

آسیب پذیر ترین قسمت حیاتی بدن در هنگام بروز حادثه، سر انسان است. بنابراین حفاظت از سر باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

کلاه ایمنی دوچرخه از سر ورزشکار در برابر ضربه های خطرناک محافظت می کند و در اصل وظیفه حفاظت از جان دوچرخه سوار را برعهده دارد.

چرا از کلاه ایمنی دوچرخه سواری استفاده کنیم؟

استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه در بسیاری از ورزش ها مورد توجه قرار گرفته است. وقتی صحبت از ایمنی می شود، دیگر بحث سن، تجربه، مهارت و… مطرح نیست بلکه همه مردم، از کودکان تا بزرگسالان، از آماتور ها تا قهرمان های جهانی باید از کلاه ایمنی دوچرخه استفاده کنند چرا که بقول قدیمی تر ها، حادثه خبر نمی کند!

در واقع یک پاسخ خیلی ساده برای پرسش “چرا از کلاه ایمنی دوچرخه سواری استفاده کنیم؟” این است: برای حفاظت از جانمان!

انواع کلاه دوچرخه سواری

کلاه های دوچرخه سواری انواع مختلفی دارند. یک کلاه مناسب، باید بصورت کامل بر روی سر قرار بگیرند و توسط ریل های تنظیمی، قابل تنظیم باشد. در طراحی های جدید کلاه های دوچرخه سواری نسبت به مدل های کلاسیک و قدیمی تر، همواره تلاش شده است که در کنار مقاومت بالاتر، وزن کلاه به حداقل برسد. همچنین طراحی آیرودینامیکی جهت محافظت بیشتر از سر هنگام ضربه و دید بیشتر دوچرخه سوار هنگام استفاده از کلاه، از ویژگی های کلاه های جدید و استاندارد دوچرخه سواری است.

برای مثال به چند نمونه از کلاه های دوچرخه سواری اشاره خواهیم کرد:

1- کلاه دوچرخه سواری جاده:

شناخته شده ترین و پر استفاده ترین کلاه ایمنی دوچرخه سواری از دیدگاه عموم مردم، کلاه های دوچرخه سواری جاده می باشند. این کلاه ها نسل جدید و تکامل یافته کلاه های کلاسیک هستند. از مزایای این نوع کلاه می توان به وزن کم، گردش و تهویه خوب هوا اشاره کرد.

2-کلاه کوهستان کراس کانتری:

کلاه های دوچرخه سواری کوهستان از محبوب ترین و پرفروش ترین کلاه های ایمنی در بین دوچرخه سواران است. این کلاه با طراحی آیرودینامیکی باعث تهویه هوا شده و با وزن سبک تر، ایده آل برای استفاده در سطوح مبتدی تا حرفه ای است.

3-کلاه دوچرخه سواری اندرو:

این کلاه ها همانند کلاه های کراس کانتری بوده با این تفاوت که قسمت های بیشتری از سر بخصوص قسمت پشت سر را پوشش می دهند. این کلاه ها که با نام کلاه های اسپرت نیز شناخته می شوند، در رشته های دیگر دوچرخه سواری کوهستان قابل استفاده هستند.

4-کلاه دوچرخه سواری تایم تریل و پیست:

کلاه های تایم تریل برای استفاده مسابقات سرعت ساخته می شوند، وزن بسیار سبک و به روز ترین طراحی های آیرودینامیکی از مشخصه های ساخت این نوع کلاه است.

5- کلاه دوچرخه سواری دانهیل:

کلاه های دوچرخه سواری دانهیل که اغلب با نام کلاه فکدار دانهیل نیز شناخته می شوند، همانند کلاه های موتورسیکلت، دارای قسمت پوشش فک هستند. از آنجایی که این کلاه ها در رشته پر حادثه دانهیل مورد استفاده قرار می گیرند، از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند.

6-کلاه دوچرخه سواری تریال:

کلاه ایمنی دوچرخه سواری تریال با پوششش متراکم برای رشته های آزاد نظیر تریال طراحی شده اند. مقاومت این کلاه ها بیشتر برای ضربه های ناگهانی در سرعت های پایین در نظر گرفته شده است.

7-کلاه دوچرخه سواری کودکان:

کلاهی سبک با طراحی ساده، مناسب کودکان که برای استفاده در سرعت و ضربات کم در نظر گرفته است. باید توجه داشت که استفاده از کلاه بزرگسالان برای کودکان مناسب نمی باشد، چرا که نمی تواند از سر در برابر ضربات محافظت کند. بطور کلی استفاده از کلاه دوچرخه سواری باید مناسب سایز سر باشد.

کلاه ایمنی دوچرخه سواری به ریل های تنظیمی مجهز شده اند که می توان اندازه آن را تغییر داد، ولی درصورتی که کلاه بیش از حد از سر بزرگ باشد، هنگام حادثه هیچگونه محافظتی سر از انجام نمی دهد چرا که بر روی سر ثابت نیست.

همچنین استفاده از کلاه های کوچک تر از سایز مناسب، اشتباه است. از آنجایی که هنگام ورزش گردش خون در بدن بالاست، کلاه تنگ و نامناسب از گردش خون در سر جلوگیری می کند و باعث بروز آسیب های جدی می شود.

جمع بندی: تفاوتی ندارد که شما از دوچرخه چه استفاده ای می کنید. بهرحال استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه بسیار مهم است که چرا نبود آن تهدیدی برا جان انسان است. کلاه ایمنی دوچرخه سواری انواع مختلفی دارند که بسته به نوع استفاده ما از دوچرخه، انتخاب می شوند.

برای مشاهده و خرید انواع کلاه دوچرخه سواری کلیک کنید.

دسته‌بندی: blog