آخرین بروز رسانی: 20ام اسفند, 1401

عینک دوچرخه سواری

عینک دوچرخه سواری

امروزه با توجه به گسترش استفاده از دوچرخه و ورزش دوچرخه سواری تهیه انواع پوشاک دوچرخه سواری و لوازم جانبی دوچرخه نیز با تقاضای بیشتری مواجه شده است.

چشمان ما از حیاتی ترین اعضای بدن هستند و محافظت از چشمان در برابر انواع نور ها مانند نور آفتاب و همچنین گرد و غبار حشرات و غیره اهمیت بالایی دارد.

در ورزش دوچرخه سواری استفاده از عینک دوچرخه سواری از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی اهمیت استفاده از عینک دوچرخه سواری بپردازیم؛

پس در صورتی که شما نیز قصد خرید عینک دوچرخه سواری دارید و یا برایتان سوال پیش آمده که «چرا باید از عینک دوچرخه سواری استفاده کنیم؟» در این مقاله همراه ما باشید.

عینک دوچرخه سواری چیست؟

یکی از مهم‌ترین ملزومات ای که هر دوچرخه سوار تهیه کرده و از آن استفاده کند، عینک مخصوص دوچرخه سواری است.

تفاوت این عینک با عینک های آفتابی روزمره چیست؟

عینک دوچرخه، تفاوت هایی با عینک های آفتابی روزمره دارد که باعث می شود این عینک را از عینک های دیگر متمایز کند.

۱- فریم پلاستیکی:

همه عینک های مخصوص ورزش دوچرخه سواری از فریم پلاستیکی ساخته شده اند. فریم پلاستیکی این عینک ها بسیار منعطف بوده و در صورت ضربه دیدن، شکسته نمی شود.

استفاده از این نوع پلاستیک در ساخت فریم عینک باعث می شود هنگام بروز حادثه خطر شکستن فریم عینک و فرو رفتن آن در قسمتهای مختلف صورت از جمله چشمان تا حد زیادی کاهش یابد.

۲- لنز های پلاستیکی:

لنز های پلاستیکی که برای عینک دوچرخه سواری استفاده می شود از جنس پلاستیک منعطف بوده که هنگام ضربه دیدن شکسته و خرد نمی شود.

البته توجه داشته باشید استفاده از لنز های پلاستیکی به جای لنز های شیشه ای، نشان دهنده کیفیت پایین عینک های ورزشی نیست!

چرا که این نوع ساختار یک فرایند استاندارد بین المللی برای همه رشته های دوچرخه سواری بوده که مورد تایید متخصصان می باشد.

آیا می توان از عینک های روزمره برای دوچرخه سواری استفاده کرد؟

استفاده از عینک های معمولی روزمره برای ورزش هایی نظیر دوچرخه سواری می تواند به شدت خطرناک و تهدید کننده باشد.

عینک های معمولی غالباً از فریم فلزی و لنز های شیشه ای ساخته شده اند که در صورت بروز حادثه ممکن است خطرات جدی و جبران ناپذیر برای قسمتهای مختلف صورت از جمله چشمان ایجاد کند.

توجه: برخی از عینک های معمولی ممکن است دارای روکش دسته پلاستیکی باشند اما غالباً درون آن ها میله های فلزی به کار رفته که بسیار خطرناک می باشد.

چرا باید از عینک دوچرخه سواری استفاده کنیم؟

تفاوت ندارد که استفاده شما از دوچرخه به چه منظور باشد؛

ممکن است شما از دوچرخه برای امور روزمره خود و به عنوان یک وسیله حمل و نقل استفاده کنید و یا ممکن است استفاده تفریحی و ورزشی از آن داشته باشید،

به هر حال استفاده از عینک مخصوص دوچرخه سواری بسیار مهم و حائز اهمیت است. به چه دلیل؟!

۱- محافظت از چشمان در برابر اشعه‌های مضر نور آفتاب:

همه ما به خوبی می دانیم که نور خورشید، دارای اشعه های فراوانی بوده که می تواند در دراز مدت باعث آسیب به چشمان ما شود از این رو استفاده از عینک آفتابی دوچرخه سواری نظیر عینک هایی با تکنولوژی پلرایزد و UV400 باید مورد توجه قرار گیرد.

۲- محافظت از چشمان در برابر گرد و غبار و یا حشرات:

در فصول گرم سال حشرات و در فصول سرد سال گرد و غبار زیادی در هوا وجود دارد. از آنجایی که دوچرخه سوار به صورت مداوم در حال جابجایی است ورود گرد و غبار به چشمان و یا برخورد حشرات می تواند باعث اختلال جدی در در ادامه استفاده شما از دوچرخه شود و در مواردی ممکن است باعث بروز حوادث جبران ناپذیر گردد.

از نظر بهداشتی و پزشکی نیز برخورد حشرات و یا ورود گرد و غبار به چشمان می تواند مضر باشد بنابراین برای محافظت از چشمان خود باید از عینک دوچرخه سواری استفاده کنیم.

انواع عینک دوچرخه سواری:

عینک دوچرخه سواری از نظر ظاهر به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

۱- عینک های فریم بزرگ:

عینک دوچرخه سواری

(در این مقاله این مدل عینک را عینک های فریم بزرگ نام گذاری می کنیم)

عینک های فریم بزرگ که امروزه بسیار پر فروش و محبوب واقع شده‌اند، باعث پوشش کامل چشمان از ابرو تا بالای گونه ها می شود که این طراحی، باعث محافظت بیشتر از چشمان ما خواهد شد.

۲- عینک های فریم کوچک:

عینک دوچرخه سواری

(در این مقاله این مدل عینک را عینک های فریم کوچک نام گذاری می کنیم)

عینک های فریم کوچک که شناخته شده ترین نوع عینک های ورزشی هستند از گذشته تا به امروز مورد توجه دوچرخه سواران قرار گرفته اند.

عینک های دوچرخه سواری از نظر لنز به دو دسته تقسیم می شوند:

۱- عینک های چند لنز:

عینک دوچرخه سواری

عینک های چند لنز که برای شرایط آب و هوایی و زمان های مختلف روز طراحی شده اند قابلیت تعویض لنز دارند به این صورت که درون جعبه آنها لنزهای مختلفی قرار داده شده

که با توجه به شرایط جوی و یا زمان های مختلف روز می توانید لنز آن را تعویض کنید.

برای مثال دو نمونه از لنز های درون جعبه آن ها لنز آفتابی و لنز شفاف است که لنز آفتابی را هنگام دوچرخه سواری در روز و لنز شفاف را هنگام دوچرخه سواری در شب می توانید استفاده کنید.

تعداد و تنوع لنز های قرار داده شده درون جعبه عینک چند لنز دوچرخه سواری بسته به شرکت سازنده آن دارد اما معمولاً از سه تا پنج لنز درون جعبه قرار داده می شود.
امروزه خرید عینک های چند لنز دوچرخه سواری بسیار مورد توجه قرار گرفته است چرا که با هزینه کمتر می توانید برای شرایط مختلف جوی و یا ساعات مختلف روز عینک داشته باشید.

۲- عینک های تک لنز:

عینک دوچرخه سواری

به عینک های معمولی که فریم آن ها قابلیت تعویض لنز ندارد، عینک های چند لنز می گوییم.

جمع بندی: در این مقاله به معرفی کامل عینک های دوچرخه سواری و دلایل ضرورت استفاده از آن ها پرداختیم. در صورتی که پس از مطالعه کامل مقاله سوال و یا نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، می‌توانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار کنید.

جهت مشاهده و خرید انواع عینک دوچرخه سواری کلیک کنید.

دسته‌بندی: blog