آخرین بروز رسانی: 20ام اسفند, 1401

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری

دوچرخه سواری یکی از ورزش های بسیار مفیدی است که علاوه بر تاثیر بر سلامت جسمی انسان بر سلامت روان نیز تاثیر می گذارد.
امروزه کشف شده که دوچرخه سواری می تواند به طور موثر بر جلوگیری از ابتلاء به افسردگی عمل کند، خواب را بهبود بخشد و حتی بر عملکرد بهتره هورمون های جنسی تاثیر بگذارد؛ و این تنها چند مورد از فواید بسیار زیاد ورزش دوچرخه سواری است.

برای شروع این ورزش اولین قدم اقدام به انتخاب دوچرخه مناسب و خرید آن است. اما شاید سوالی که برایتان پیش می آید این است که چه دوچرخه ای باید تهیه کنیم؟

دوچرخه ها انواع مختلفی دارند آنها از نظر طراحی و کارایی به چند دسته مختلف تقسیم می شوند.

یکی از انواع مدل های دوچرخه دوچرخه های شهری است.

در این مقاله به بررسی دوچرخه شهری می پردازیم.

دوچرخه شهری چیست
تفاوت دوچرخه شهری با دوچرخه کوهستان
انواع مدل های دوچرخه شهری

دوچرخه شهری چیست؟

دوچرخه هایی که برای استفاده درون شهری ساخته شده از ویژگی‌هایی نظیر لاستیک باریک، زین پهن و غیره برخوردار هستند.

تفاوت دوچرخه شهری با دوچرخه کوهستان

طراحی:
دوچرخه شهری برای استفاده در مسیر های آسفالت شهری طراحی شده اند دوچرخه های کوهستانی برای استفاده در مسیرهای خاکی و کوهستانی ساخته شده اند.
طراحی تنه دوچرخه های شهری ظریف تر و ساده تر از دوچرخه های کوهستانی می باشد.

سیستم دنده:
سیستم دنده دوچرخه شهری مبتنی بر ترکیب دنده های سربالایی رو و سر پایینی رو است در حالی که سیستم دنده دوچرخه های کوهستانی بیشتر کاربرد سربالایی رو دارد.
دوچرخه های شهری معمولاً از تعداد دنده جلو دو یا سه سرعته استفاده می‌کنند در حالی که امروزه اکثر دوچرخه های کوهستانی سبک کراس کانتری به دنده جلوی یک سرعت تک طبق مجهز شده اند.

ترمز:
سیستم ترمز دوچرخه شهری معمولاً از نوع ویبریک (لقمه ای) یا مکانیکی (دیسکی-سیمی) است، اما دوچرخه های کوهستانی به سیستم ترمز های قدرتمند
هیدرولیکی (دیسکی-روغنی) مجهز شده اند.

البته در بعضی از دوچرخه های شهری با قیمت بالاتر از سیستم ترمز هیدرولیک استفاده شده است ست که از مزیت های آن می توان به عملکرد سریع تر و دقیق تر اشاره کرد.

سیستم تعلیق یا دوشاخ:
دوچرخه شهری به سیستم تعلیق یا همان کمک فنر ساده یا کمک ثابت مجهز هستند. از آنجایی که مسیر های آسفالت شهری کمترین ناهمواری را داشته و بیشتر مسیرها استاندارد هستند استفاده از سیستم تعلیق رده بالا برای دوچرخه های شهری ضرورت ندارد.
اما از طرف دیگر دوچرخه های کوهستانی به دوشاخ های رده بالا و اکثراً به دو شاخ های بادی مجهز هستند که به دوچرخه سوار کمک می کند مسیرهای ناهموار را به خوبی و بدون بروز مشکل یا حادثه طی کند.

لاستیک:
لاستیک دوچرخه های شهری معمولاً پهنای کمتری نسبت به دوچرخه های کوهستانی دارند.
دلیل استفاده از لاستیک های باریک تر در دوچرخه های شهری کاهش اصطحکاک و در نتیجه روان تر حرکت کردن دوچرخه شهری است.
اما در دوچرخه های کوهستانی جهت تسلط دوچرخه سوار بر مسیر و جلوگیری از لیز خوردن دوچرخه در مسیرهای خاکی از لاستیک های پهن تر و عاج دار استفاده می شود.

جنس تنه:
تنه دوچرخه های شهری معمولا از جنس آهن یا آلومینیوم است اما در دوچرخه های کوهستانی از تنه های آلومینیومی یا کربن استفاده می شود.

بهتر است دوچرخه های شهری با تنه آلومینیوم تهیه کنید چرا که وزن سبک تر در رکاب زدن راحت تر تاثیر زیادی دارد اما از طرفی دوچرخه های تنه آهن قیمت پایین تری دارند و در صورتی که بودجه شما با یک دوچرخه آلومینیوم شهری همخوانی ندارد، می توانید از نمونه های آهن تهیه کنید.

انواع مدل دوچرخه شهری:
دوچرخه های شهری به دسته های مختلفی تقسیم می شود اما ما در این مقاله آنها را به دو دسته کلی دوچرخه شهریه مردانه و دوچرخه شهری بانوان تقسیم می کنیم.

تفاوت مدل های مردانه و زنانه در طراحی تنه و یا رنگ آن ها می باشد به طوری که دوچرخه های زنانه دارای انحنای بیشتر بر روی تن هستند در برخی از موارد برای دوچرخه شهری بانوان رنگ های بنفش صورتی و غیره در نظر گرفته می شود.

جمع بندی:
دوچرخه های شهری برای مسیرهای درون شهر ساخته شده اند و شما نمی توانید از آن ها درون مسیرهای کوهستانی و یا جهت رکاب زدن های طولانی استفاده کنید.

دوچرخه های شهری بهترین گزینه برای انجام امور روزمره درون شهر مانند رفتن به محل کار خرید های روزانه و غیره هستند.
این دوچرخه ها با توجه به ثابت بودن کمک فنر و یا کمک فنر هایی با بازی (تراول) کمتر همچنین لاستیک باریک تر، انرژی کمتری نسبت به سایر دوچرخه ها اتلاف می‌کنند در نتیجه با استفاده از این دوچرخه‌ها شما خستگی کمتری را احساس خواهید کرد.

در این مقاله به تفاوت دوچرخه های شهری و کوهستانی اشاره‌هایی کردیم اما توجه داشته باشید که برخی از مدل های دوچرخه های کوهستانی نیز برای استفاده های درون شهری کاربرد دارم و منظور ما از این مقایسه دوچرخه های کوهستانی سبک کراس کانتر

جهت مشاهده و خرید انواع دوچرخه های شهری کلیک کنید.

در صورتی که قصد خرید دوچرخه شهری را دارید و نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا راهنمایی دارید می توانید از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نمایید.

دسته‌بندی: blog