آخرین بروز رسانی: 20ام اسفند, 1401

تلمبه دستی دوچرخه

تلمبه دستی دوچرخهتلمبه دستی دوچرخه

امروزه دوچرخه سواری به یک ورزش محبوب میان عموم افراد جامعه تبدیل شده است.
افزایش محبوبیت دوچرخه به این علت است که دوچرخه محدود به ورزش نمی شود و امروزه برای کاربردهای نظیر تفریح و سرگرمی و یا به عنوان یک وسیله نقلیه در نظر گرفته می شود.

پس از خرید یک دوچرخه مجموعه‌ ای ای از تجهیزات و لوازم را برای دوچرخه باید تهیه کنیم.

تهیه این لوازم برای هر دوچرخه سوار با هر کاربردی و هر مدل دوچرخه ای لازم و ضروری است.

یکی از لوازمی که تهیه آن برای هر دوچرخه سواری ضروری است، تلمبه دستی دوچرخه است.

پنچر شدن کم و بیش برای همه ما پیش آمده است. معمولا پنچری زمانی اتفاق می افتد که یک جسم سخت مانند میخ یا تیغ به لاستیک دوچرخه نفوذ کند.

اگر شما در حال دوچرخه سواری باشید و پنچر کنید، عملا قادر به ادامه رکاب زدن نخواهید بود و یا اگر با فشار زیاد به رکاب زدن ادامه دهید، باعث آسیب جدی به طوقه دوچرخه شما می شود تا حدی که ممکن است طوقه دوچرخه دیگر قابل استفاده نباشد.

اما داستان اینجا تمام نمی شود!

اگر مسیر رکاب زدن شما خارج از محدوده شهری باشد و یا ساعتی رکاب بزنید که تعمیرگاه های دوچرخه بسته باشد، پنچری به یک مشکل بسیار جدی تبدیل خواهد شد! بنابراین همراه داشتن لوازم پنچرگیری دوچرخه از جمله تلمبه دوچرخه ضروری است.

این ضرورت هیچ مستثنی ندارد چرا که بهرحال شما سوار بر دوچرخه هستید و پنچری حتی در مسیر های شهری نیز اتفاق می افتد.

شما نیز در صورتی که قصد خرید تلمبه همراه دوچرخه یا همان تلمبه دستی دوچرخه را دارید در این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله به بررسی تخصصی تلمبه دستی دوچرخه می پردازیم. پس در صورتی که قصد این محصول را دارید با ما همراه باشید.

تلمبه:

به وسیله ای که برای باد کردن لاستیک (برای رینگ های تیوبلس) و باد کردن تیوپ مورد استفاده قرار می گیرد، تلمبه می گویند.

تلمبه دستی دوچرخه:

تلمبه دستی دوچرخه که آن را با نام تلمبه همراه دوچرخه نیز می شناسیم، یکی از لوازم ضروری برای هر دوچرخه سوار می باشد.

تلمبه دستی دوچرخه وزن پایینی داشته، فضای کمی را اشغال کرده و قابل نصب بر روی دوچرخه است. همه این ویژگی ها باعث می شود که تلمبه دستی دوچرخه یک وسیله مجزا از سایر مدلهای تلمبه شود.

بنابراین شما می توانید این تلمبه را به وسیله گیره مخصوص بر روی دوچرخه خود نصب کنید و یا آن را در کوله یا کیف دوچرخه قرار دهید چرا که فضای زیادی اشغال نمی کند و به سادگی قابل حمل است.

چرا خرید تلمبه دستی دوچرخه ضروری است؟

تلمبه دستی دوچرخه
کم شدن باد لاستیک به واسطه دلایلی مانند عدم استفاده طولانی مدت از دوچرخه یا پنچر شدن دوچرخه می تواند امکان استفاده از دوچرخه را منحل سازد.
در بسیاری از مواقع که معمولا به واسطه ساعت بروز مشکل یا مکان بروز مشکل امکان مراجعه به تعمیرگاه وجود ندارد

بنابراین باید خودمان بتوانیم مشکل کمبود باد لاستیک را حل کنیم، چرا که در غیر این صورت راهی جز در دست گرفتن دوچرخه و پیاده روی تا رسیدن به منزل وجود ندارد.

این مسئله زمانی حساس می‌شود که مسافت زیادی تا منزل یا نزدیکترین تعمیرگاه داشته باشید.
برای دوچرخه سواران کوهستانی یا سایکل توریست و حتی دوچرخه سواران کورسی جاده که ممکن است مشکل پنچری در نقاط دور از مراکز شهر برایشان پیش بیاید، خرید تلمبه ضرورت ایجاد می کند.
بنابراین خرید تلمبه دستی دوچرخه برای هر دوچرخه سوار ضروری است.

انواع مدل های تلمبه:

تلمبه دستی
به طور کلی تلمبه ها انواع مختلفی دارند و معمولاً آنها را بر اساس کاربرد مورد نظر به دسته های مختلفی تقسیم می کنند.
برای مثال می توان به تلمبه های دستی، تلمبه های برقی و شارژی یا تلمبه دوچرخه، تلمبه بادکنک یا… اشاره کرد.
برای دوچرخه ما تلمبه ها را به دو دسته کلی تلمبه دستی و تلمبه ایستاده تقسیم میکنیم.
(تلمبه دستی دوچرخه یا همان تلمبه همراه دوچرخه موضوع بررسی ما در این مقاله است)

تفاوت تلمبه دستی دوچرخه با سایر تلمبه ها:

همانطور که گفتیم در زمینه دوچرخه و دوچرخه سواری ما تلمبه ها را به دو دسته تلمبه دستی دوچرخه و تلمبه ایستاده تقسیم می کنیم بنابراین در پاسخ به سوال بالا (تفاوت تلمبه ها) به بررسی تفاوت این دو نوع تلمبه می پردازیم.

شکل:

از نظر شکل و طراحی هندسی تلمبه دستی دوچرخه یا همان تلمبه همراه دوچرخه، به صورت استوانه ای و بدون بیرون زدگی هستند در صورتی که تلمبه های ایستاده، دو قسمت بیرون زده یعنی محل قرارگیری پا و دستگیره را دارند.

طراحی یکدست تلمبه دستی دوچرخه برای نصب راحت تر آن بر روی دوچرخه در نظر گرفته می شود.

وزن:

تلمبه دستی دوچرخه وزن بسیار سبکی داشته که این مزیت امکان حمل و نقل آن را برای مصرف کننده ساده تر می کند اما تلمبه های ایستاده وزن بسیار بیشتری نسبت به تلمبه های دستی دارند به همین منظور امکان حمل و نقل تلمبه ایستاده با دوچرخه وجود ندارد.

البته تلمبه های دستی نیز بر اساس کیفیت و متریال ساخت وزن های مختلفی دارند. برای مثال تلمبه دستی از جنس آلومینیوم وزن بیشتری نسبت به تلمبه های پلاستیکی خواهد داشت.

قدرت:

واضح است که تلمبه های ایستاده به واسطه جثه بزرگتر قدرت باد بیشتری خواهند داشت. تلمبه های دستی نیز به نسبت ابعاد خود قدرت باد قابل توجهی دارند. برای مثال برخی از آن ها برای افزایش قدرت باد مجهز به پیستون رفت و برگشتی شده اند به این صورت که هم موقع رفت و هم موقع برگشت، باد را به درون تیوپ یا لاستیک می فرستند.

استفاده و کارایی:
تلمبه دستی دوچرخه یک وسیله همراه محسوب می شود که در برنامه های مختلف دوچرخه سواری قابل حمل با دوچرخه و استفاده توسط دوچرخه سوار باشد در حالیکه تلمبه های ایستاده معمولاً برای مصارف خانگی ( برای مثال باد کردن تیوپ دوچرخه در منزل) کاربرد دارند.

تلمبه دستی شلنگ دار:

تلمبه شلنگ دار دستی دوچرخه جزو تلمبه های دستی محسوب می شود. برای برخی از افراد کار کردن با تلمبه دستی معمولی (بدون شلنگ) کار دشواری است. چرا که اگر نتوانید از تلمبه به خوبی استفاده کنید می تواند باعث خرابی والف تیوپ شما شود.

عده ای دیگر از تلمبه دستی برای برخی کار های غیر از زمینه دوچرخه استفاده می کنند. برای مثال براخی از مردم از تلمبه برای باد کردن توپ استفاده می کنند. استفاده از تلمبه دستی بدون شلنگ به علت تکان های مکرر می تواند باعث خرابی توپ شما شود.

بنابراین برای حل این مشکل، تلمبه دستی شلنگ دار در نظر گرفته شده است.

تلمبه دستی

تلمبه دستی شلنگ دار طراحی و عملکرد مشابه تلبمه های دستی معمولی دارد. این تلمبه قابل نصب بر روی دوچرخه است و به سادگی حمل می شود.

برای این تلمبه ها معمولا پدال پا در نظر گرفته می شود تا شما بتوانید همانند تلمبه ایستاده از آن استفاده کنید.

همانند همه مدل های تلمبه دستی، این مدل تلمبه ها از وزن کمی برخوردار هستند تا حمل آن ها ساده شود.

ابعاد این تلمبه ها بسیار شبیه به سایر مدل های تلمبه دستی است.

بطور کلی تلمبه شلنگ دار دستی تفاوت چندانی با تلمبه های دستی دیگر ندارند.

اگر فکر می کنید استفاده از تلمبه های دستی معمولی برای دوچرخه برای شما دشوار است و یا می خواهید از تلمبه برای موارد دیگری مانند باد کردن توپ استفاده کنید، نمونه های شلنگ دار گزینه مناسبی هستند.

مزیت های تلمبه دوچرخه:

تلمبه دستی

امکان نصب بر روی دوچرخه:
تلمبه دستی دوچرخه قابلیت نصب نصب بر روی تنه دوچرخه را دارد. نصب آن به این صورت بوده که یک گیره با دوام بالا، توسط پیچ بر روی قسمت در نظر گرفته شده روی تنه دوچرخه بسته شده و تلمبه به گیره متصل می شود.
شرکت های تولید کننده دوچرخه نیز پیش از این محل نصب تلمبه همراه دوچرخه را تعبیه کرده اند و شما برای نصب تلمبه دوچرخه، دچار مشکل نخواهید شد.
معمولاً محل نصب تلمبه دستی دوچرخه در قسمت میله پایینی زین دوچرخه که دو پیچ از قبل بر روی آن نصب شده می باشد.

امکان حمل آسان:
شاید بتوان مهم ترین مزیت تلمبه دستی دوچرخه را امکان حمل آسان آن در نظر گرفت.
طراحی هندسی و وزن سبک تلمبه همراه دوچرخه به کاربر این امکان را می دهد که به سادگی آن را حمل و جابه جا کند.
طراحی تلمبه دستی دوچرخه به قدری خوب است که می توان آن را درون کیف کوله، کیف مخصوص دوچرخه، جیب لباس دوچرخه  سواری (سه جیب پستی) و… قرار داد.

درجه نشانگر میزان باد:

در قدیم برای اندازه گیری میزان باد لاستیک دوچرخه، لاستیک را پس از باد کردن فشار می دادند و به صورت تجربی متوجه میزان باد آن می شدند.
امروزه استفاده از تلمبه های درجه دار جهت تنظیم باد دقیق مرسوم شده است. چرا که تنظیم بودن دقیق میزان باد لاستیک باعث می شود عملکرد و بازدهی دوچرخه شما در شرایط مختلف بهتر شود. در رشته هایی مانند کورسی سواران تنظیم باد بصورت دقیق یک امر ضروری محسوب می شود.

روش قدیمی فشردن لاستیک همچنان رایج است اما برای دوچرخه سواران حرفه ای و یا کسانی که میخواهند در مسیر حرفه ای شدن قرار گیرند تنظیم باد لاستیک به صورت دقیق ضروری و مهم است.
پس در صورتی که حرفه ای هستید می توانید با تهیه تلمبه دستی درجه دار دوچرخه این کار را انجام دهید.
البته تلمبه دستی درجه دار دوچرخه تنها برای حرفه ای سواران نیست. از آنجایی که ما با دوچرخه در همه مسیر ها در تردد هستیم لاستیک دوچرخه سرشار از آلودگی و کثیفی است.

بنابراین لازم است که حتی الامکان از دست زدن به لاستیک خودداری کنیم یکی از راه هایی که نیاز نداشته باشیم برای تست میزان باد لاستیک آن را لمس کنیم تهیه تلمبه دستی درجه دار دوچرخه است.

بنابراین تلمبه دستی درجه دار دوچرخه همه انتظارات شما را پاسخگو خواهد بود.

جمع بندی: واضح است که همراه داشتن تلمبه دوچرخه دستی برای هر دوچرخه سوار (یعنی هر کسی که از دوچرخه هر استفاده ای می کند) ضروری است.

تلمبه ها کیفیت ها و امکانات مختلفی دارند. برای مثال برخی از آن ها نشان گر درجه باد دارند یا برخی دیگر بصورت دوطرفه یعنی رفت و برگشتی باد می کنند. بنابراین با صرف هزینه های بیشتر می توانید تلمبه باکیفیت تر و با امکانات بیشتری تهیه کنید.

شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر برای خرید تلمبه دستی دوچرخه با کارشناسان فروش ما از طریق شماره های درج شده در سایت ارتباط برقرار کنید.

برای مشاهده و خرید انواع تلمبه دستی دوچرخه کلیک کنید.

دسته‌بندی: blog