آخرین بروز رسانی: 12ام اسفند, 1401

پدال دوچرخه سواری

در این قسمت می‌تونید توضیحات کوتاه یا چکیده پست رو قرار بدید. مثلا میتونید بنویسید: بهترین ایده‌ها برای استایل‌های زمستانی صحبت کنیم.

پدال دوچرخه سواری

هنگام دوچرخه سواری، سه قسمت از بدن ما با دوچرخه در تماس هستند که قرارگیری صحیح آن ها و همچنین استفاده صحیح از قطعاتی که بدن با آن ها برخورد دارد، بسیار مهم و حائز اهمیت است.یکی از این قسمت ها، پاها هستند که بر روی پدال قرار می گیرند.

پدال های دوچرخه سواری به سه دسته کلی تنظیم می شوند:

۱- پدال فلت:

پدال های فلت یا همان پدال تخت که از کودکی با آن دوچرخه سواری کردیم، شناخته شده ترین نوع پدال در میان عموم مردم جامعه است. این پدال ها کاربرد وسیعی در دوچرخه سواری دارند؛ از دوچرخه سواری کودکان(مبتدی) تا بسیاری از دانهیل سواران(حرفه ای)، از پدال فلت استفاده می کنند. اگر چه پدال های فلت در تنوع زیادی از دوچرخه ها استفاده می شوند، ولی جنس، طراحی و حالت هندسی آن ها در رشته های مختلف، متفاوت است.

برای مثال از پدال هاب فلت پلاستیکی یا فلزی که طراحی ساده و ابتدایی دارند در دوچرخه های بچه گانه یا بزرگسالان معمولی انجام استفاده می شود.

برای دوچرخه های دانهیل یا بطور کلی رشته های کوهستانی حرفه ای که نیاز به پدال فلت دارند، پدال هایی با شکل هندسی خاص، آلیاژ مقاوم آلومینیوم و طراحی هایی نظیر میخ دار و بلبرینگی در نظر گرفته شده که از به روز ترین تکنولوژی و طراحی های روز بهره میگیرند.

۲- پدال لوک

پدال های لوک یا قفل شونده، بیشتر در سطوح حرفه ای کوهستان و کورسی مورد استفاده قرار می گیرند. این پدال ها با کفش های مخصوصی که بر روی آن ها قبل می شوند، قابل استفاده هستند. مهم ترین کاربرد این نوع پدال، جلوگیری از اتلاف انرژی دوچرخه سوار است.

هرچند پدال های قفل شونده کوهستان و کورسی، شبیه هم عمل می‌کنند، اما طراحی متفاوتی دارند.همچنین کفش های مورد استفاده در دو رشته کوهستان و کورسی نیز متفاوت بوده و هر پدال کفش مخصوص خود را دارد. از شناخته شده ترین و پرفروش ترین پدال های لوک در ایران به سه برند شیمانو (SHIMANO) ، کرنک برادرز (CRANKBROTHERS) و اگزواستار (EXUSTAR) می توان اشاره کرد.

پل پدال، یک قطعه مخصوص بوده که با پیچ بر روی کفش مخصوص بسته شده و روی پدال قفل می شود.عملکرد پدال ها به این صورت بوده که قسمتی از کفش(جلوی کفش) که پل پدال بر روی آن بسته شده را بر روی پدال قرار می دهیم و با یک فشار، کفش بر روی پدال قفل می شود، برای آزاد کردن آن، کافیست پاشنه پای خود را به سمت بیرون بکشیم تا آزاد شود.

توجه: استفاده از پدال ها قفل شونده برای مسیر های داخل شهری، خیابان و کوچه پیشنهاد نمی شود.
چرا که در مسیر های پر تردد شهری، در صورت نیاز به توقف ناگهانی، ممکن است عکس العمل دوچرخه سوار سریع نبوده و نتواند قفل پدال را آزاد کند و باعث زمین خوردن و بروز حادثه می شود.

۳- پدال دوطرفه فلت/لوک

این پدال ها ترکیبی از دو پدال فلت و لوک بوده و چند طراحی متفاوت دارند.دسته اول به پدال های یک طرفه شناخته می شوند، این پدال ها یک طرف فلت و طرف دیگر، لوک است. این نمونه پدال را بیشتر در برند شیمانو و اگزواستار مشاهده میکنیم.

دسته دوم پدال های ترکیبی هستند که هر دو طرف آن ها هم پدال فلت و هم پدال لوک دارد.این نمونه پدال را بیشتر در برند اگزواستار مشاهده میکنیم.پدال لوک در رشته های مختلفی مورد استفاده قرار میگرد. برای مثال رشته هایی که نیاز به استفاده از هر دو نوع پدال فلت و لوک را دارند می‌توان به سایکل توریست اشاره کرد. این پدال ها با هر دو نوع کفش معمولی و قفل شونده قابل استفاده است.

دسته‌بندی: blog