آخرین بروز رسانی: 20ام اسفند, 1401

پدال لوک دوچرخه

پدال لوک دوچرخه

پدال لوک دوچرخه

با گسترش صنعت دوچرخه، قطعات و لوازم مختلف ای در این مسیر طراحی و تولید شده است که یکی از آن ها پدال لوک دوچرخه می باشد.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی پدال لوک دوچرخه بپردازیم پس در صورتی که شما قصد خرید پدال لوک دوچرخه را دارید و یا می خواهید اطلاعاتی درباره آن کسب کنید در این مقاله همراه ما باشید.

پدال لوک دوچرخه چیست؟

پدال لوک دوچرخه یا همان پدال قفل شو دوچرخه یکی از مدل های پدال دوچرخه است.

این پدال به گونه ای طراحی شده است که کفش مخصوص دوچرخه سواری بر روی آن قفل می شود و به ورزشکار این امکان را میدهد که با اتلاف کمترین انرژی بیشترین بازدهی را داشته باشد.

پدال قفل شو دوچرخه در طراحی های مختلف برای رشته های مختلف دوچرخه سواری مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله استفاده های آن می توان به پدال دو طرفه برای رشته کراس کانتری، پدال یک طرفه برای رشته سایکل توریست و… اشاره کرد.

در صورتی که متوجه پدال های یک طرفه یا دو طرف نشده‌ایم نگران نباشید در ادامه به توضیح مفصل آن خواهیم پرداخت.

انواع پدال لوک (قفل شونده) دوچرخه:

پدال لوک دوچرخه به سه دسته کلی تقسیم می شود.

پدال لوک (قفلی) چهار طرفه: یکی از شرکت های مطرح در زمینه تولید پدال دوچرخه، شرکت کرنک برادر است که یکی از پدال های تولیدی این شرکت، پدال لوک چهار طرفه است. یعنی کفش شما از چهار طرف بر روی این پدال قفل می شود.

پدال لوک (قفل شونده) دوطرفه: به آن دسته از پدال های قفل شونده گفته می شود که دو طرف آن ها قابلیت قفل شدن دارد.

پدال لوک دو طرفه خود دو مدل دارد:

مدل اول پدال لوک دو طرفه است که علاوه بر این که دو طرف آن قابلیت قفل شدن دارد می‌توان به صورت معمولی نیز از آن استفاده کرد.

مدل دوم پدال لوک دوطرفه به این صورت طراحی شده که فقط قابلیت قفل شدن دارد و برای استفاده با کفش معمولی مناسب نیست.

پدال لوک (قفلی) یک طرفه: به پدال هایی گفته می شود که یک طرف آن ها قفل شوند بود و طرف دیگر به دال ساده برای کفش های معمولی است این مدل پدال دو منظوره بوده و شما می توانید آن را هم در مسیر های بادی و هم در مسیرهای حرفه ای استفاده کنید.

چرا از پدال لوک استفاده کنیم؟

همانطور که در ابتدای صحبت مان مطرح کردیم استفاده از پدال لوک راندمان ورزشی شما را بسیار افزایش می دهد.

هنگامی که شما از پدال معمولی استفاده می کنید تنها هنگام فشار آوردن و پایین بردن پدال باعث انتقال نیرو به دوچرخه می شوید و هنگامی که پای شما از طرف پایین به بالا می آید هیچ نیرویی به دوچرخه منتقل نمی‌شود؛

اما با استفاده از پدال لوک دوچرخه هنگامی که پای شما بر روی پدال قفل می شود باعث می شود که هنگام بالا کشیدن پانیذ نیرو به دوچرخه منتقل شود از این رو بازدهی رکاب زدن بسیار بالاتر رفته و خستگی به حداقل می‌رسد.

علاوه بر این پدال لوک دوچرخه باعث میشود که تسلط شما بر مسیر بیشتر بوده و دیگر نگران تنظیم پای خود بر روی پدال نباشید و اتفاقاتی نظیر لیز خوردن پا بر روی پدال برای تان پیش نیاید.

چه افرادی می توانند از پدال قفل شو دوچرخه استفاده کنند؟

در رشته‌های مختلف دوچرخه سواری شاهد استفاده از پدال قفل شو یا همان پدال لوک دوچرخه هستیم.

استفاده از پدال قفل شو دوچرخه برای رشته های کوهستانی نظیر کراس کانتری، اندرو و غیره رایج است (برخی از اندرو سواران و دانهیل سواران بسته به تمرین و تشخیص خود و مربی ممکن است از پدال های مختلف استفاده کنند)

دوچرخه سواران سایکل توریست که با دوچرخه به شهرهای مختلف سفر می کنند معمولاً از پدال قفلی یک طرفه دوچرخه استفاده می کنند. این نوع پدال به آنها این امکان را میدهد که بسته به شرایط و تشخیص خود هم بتوانند از طرف قفل شونده آن استفاده کنند و هم اینکه بتوانند از طرف معمولی و ساده آن استفاده بکنند.

دوچرخه سواران کورسی:می توان گفت که همه دوچرخه سواران کورسی از پدال قفلی دوچرخه کورسی استفاده می کنند.

پدال قفلی کورسی یا همان پدال لوک کورسی عملکردی شبیه پدال های شهری و کوهستانی دارد یعنی اینکه کفش بر روی آن قفل می شود اما پدال قفلی دوچرخه کورسی از نظر طراحی و شکل ظاهری تفاوت هایی با نمو نمونه های کوهستانی دارد.

بهترین برند پدال قفلی دوچرخه:

امروزه برندهای مختلفی اقدام به تولید پدال لوک دوچرخه کرده اند. در اینجا ما چند نمونه از پدال های با کیفیت موجود در بازار فعلی ایران را به شما معرفی می کنیم.

۱- پدال لوک قفلی برند کرنک برادرز Crankbrothers

۲- پدال لوک قفلی برند شیمانو shimano

۳- پدال لوک قفلی برند اگزواستار EXUSTAR

۴-پدال لوک قفلی برند جی یو بی GUB

البته توجه داشته باشید پدال های متفاوت از برندهای مختلف قابل مقایسه با یکدیگر نیست چراکه برند شیمانو برای رده پدال لوک کوهستان بیش از پنج مدل پدال دو طرفه طراحی و تولید کرده است که از نظر کیفیت بازدهی و وزن و غیره به هیچ عنوان با یکدیگر قابل مقایسه نیست و اختلاف قیمت آنها تا چند برابر می توانند با هم فاصله داشته باشد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که کفش دوچرخه سواری به واسطه پل پدال لوک که در زیر کفش بسته می شود، بر روی پدال قفل می شود. همه برندهای تولید کننده پدال دوچرخه پل مخصوص پدال خود را که شما باید آن را بر روی کفش نصب کنید درون جعبه پدال قرار می دهند.

پس توجه داشته باشید هنگام خرید پدال قفل شو دوچرخه، نیز درون جعبه قرار داشته باشد و البته بهتر است بدانیم پل یک پدال معمولاً با پدال های همان برند قابل استفاده است و به طور مثال شما نمی‌توانید پل پدال شیمانو که بر روی کفش مخصوص دوچرخه سواری نصب کرده اید، با پدال کرنک برادرز استفاده کنید. (بر روی هم قفل نمی شود)

جمع بندی: در این مقاله به معرفی پدال قفل شو دوچرخه پرداختیم و مدل های مختلف آن را بررسی کردیم؛

همچنین انواع پدال قفلی دوچرخه را برای استفاده های مختلف معرفی کردیم در صورتیکه شما جزو افرادی هستید که در دسته بندی استفاده کننده از این نوع دال قرار می گیرید می توانید اقدام به خرید آن کنید و در غیر این صورت باید سراغ پدال فلت یا همان پدال معمولی دوچرخه بروید که در مقاله های بعدی به بررسی آن خواهیم پرداخت.

شما میتوانید جهت کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر برای خرید پدال قفلی دوچرخه از طریق شماره های درج شده با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

همچنین میتوانید جهت مشاهده و خرید پدال لوک دوچرخه کلیک کنید.

دسته‌بندی: blog