آخرین بروز رسانی: 20ام اسفند, 1401

دوشاخ دوچرخه

دوشاخ دوچرخه

هر دوچرخه از اجزای مختلفی تشکیل شده است.
یکی از قطعات دوچرخه کمک فنر دوچرخه یا همان دوشاخ دوچرخه است‌‌.

در این مقاله ما قصد داریم به بررسی تخصصی دوشاخ دوچرخه بپردازیم پس در صورتی که شما قصد خرید کمک فنر دوچرخه را دارید در این مقاله همراه ما باشید و پیش از خرید این مقاله را به طور دقیق بررسی کنید.

دوشاخ دوچرخه چیست؟

دوشاخ دوچرخه که گاهاً با نام کمک فنر دوچرخه نیز شناخته می شود متشکل از دو قطعه لوله مانند است ست که توسط قطعه دیگر به نام تاج دوشاخ به یکدیگر متصل شده و تاز دوشاخ توسط لوله ای به کرپی و فرمان دوچرخه متصل می شود.
البته این دو قطعه لوله مانند، با یک قوس به یکدیگر متصل می‌شوند که این ساختار باعث استحکام دوشاخ دوچرخه میشود.

این قصه در اکثر دو شاخ ها در قسمت جلوی دوچرخه قرار دارد ولی در برخی از برندها مانند مانیتو در قسمت پشتی دوشاخ طراحی شده است.

دوشاخ دوچرخه به چند دسته تقسیم می شود؟

دوشاخ دوچرخه از نظر رده کیفیت برند نوع ساختار و غیره به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند اما به طور کلی ما آنها را به دو دسته دوشاخ تعلق دار (متحرک) و دوشاخ خشک (ثابت) تقسیم می کنیم.

دوشاخ تعلیق دار (محترک):

دوشاخ دوچرخه

دوشاخ های تعلیق دار دوچرخه معمولاً برای دوچرخه هایی که در مسیرهای ناهموار مورد استفاده قرار می گیرند در نظر گرفته می شود.
استفاده از دوشاخ تعلیق داره دوچرخه برای دوچرخه های کوهستانی باعث می‌شود تا فشار های وارده بر دوچرخه و دوچرخه سوار به حداقل کاهش یابد و ضربه ها و فشارها توسط تعلیق دوشاخ دوچرخه خنثی شود.

دوشاخ تعلیق دار دوچرخه به چند دسته تقسیم می شود؟

تعلیق داره دوچرخه به سه دسته بادی، روغنی و فنری تقسیم می شود.

دوشاخ فنری دوچرخه:
ساده ترین و ارزانترین نوع دوشاخ دوچرخه است که به وسیله دو فنر کار میکند. این نوع دوشاخ دوچرخه معمولاً در دوچرخه های ارزان قیمت با کاربرد ساده استفاده می شود.
از مزایای این نوع دوشاخ می توان به هزینه نگهداری و تعمیرات پایین و همچنین استهلاک و خرابی کم آن اشاره کرد.
معایب این نوع دوشاخ نیز عملکرد نوسانی فنر با توجه به شرایط آب و هوایی و به خصوص دمای هوا است. به این صورت که با سرد شدن هوا عملکرد فنر کاهش یافته و اصطلاحاً دوشاخ خشک میشود.

دوشاخ روغنی دوچرخه:

ساختار این نوع دوشاخ توسط ترکیب فنر و روغن است به این صورت که در یک طرف کمک، فنر بوده و در طرف دیگر آن روغن مخصوص دوشاخ که به واسطه پمپ ذخیره روغن، کار می کند.
این نوع دوشاخ معمولاً برای دوچرخه های رده متوسط با کاربرد شهری و یا مسیر های خاکی و همچنین برخی از مدل های دوچرخه سایکل توریست استفاده می شود.

دوشاخ بادی دوچرخه:

دوشاخ از نظر نوع ساختار و عملکرد دوشاخ بادی دوچرخه می باشد.
این نوع دوشاخ توسط باد درون محفظه بالا و پایین می شود.
این نوع دوشاخ دوچرخه قابل تنظیم بر اساس وزن شما است به این صورت که از روی جدولی که شرکت سازنده در قسمت پشتی دوشاخ چسبانده است میزان باد دوشاخ را بر اساس وزن تان تنظیم می کنید. ( مانند لاستیک دوچرخه توسط تلمبه مخصوص دوشاخ باد می شود)

به این ترتیب دوشاخه دوچرخه بر اساس وزن شما تنظیم شده و عملکرد بسیار خوبی از خود به جای می گذارد.
شاخ بادی دوچرخه اکثراً در دوچرخه های کوهستانی که مسیرهای ناهموار زیادی را طی می کنند استفاده می شود. دلیل استفاده از این نوع دو شاخ در دوچرخه های کوهستانی عملکرد سریع، نرم و بی نقص آن است.

دوشاخ خشک (ثابت):

دوشاخ دوچرخه

دوشاخ خشک دوچرخه برای دوچرخه های شهری و سایکل توریست مورد استفاده قرار می گیرد.

علت استفاده از این نوع دوشاخ برای این دوچرخه ها، افزایش میزان بازدهی دوچرخه است چرا که در مسیر های شهری مجهز بودن دوچرخه به دوشاخ تعلیق دار ضروری نیست و در اغلب اوقات باعث اتلاف انرژی می شود.

بنابراین دوشاخ ثابت دوچرخه اتلاف انرژی نداشته و با خستگی کمتری رو به رو خواهید شد.

در نظر داشته باشید:
دوشاخ های تعلیقی معمولاً به قفل کن دوشاخ مجهز هستند که به شما این امکان را می دهد در مسیرهای هموار بتوانید دوشاخ دوچرخه خود را قفل کرده و از اتلاف انرژی جلوگیری کنید اما توجه داشته باشید در صورتی که فراموش کنید قفل دوشاخ را باز کنید و با همان حالت قفل شده بر روی مسیر های ناهموار تردد کنید می تواند باعث آسیب به دوشاخه دوچرخه شما شود.

بنابراین در صورتی که تنها در مسیر های هموار شهری تردد می کنید، می توانید از دوچرخه های مجهز به دوشاخ ثابت استفاده کنید.

اما توجه داشته باشید برای تردد در مسیر های خاکی و یا حتی مسیر های شهری که ناهمواری های زیادی دارند بهتر است از دوچرخه هایی با دوشاخ تعلیق دار استفاده کنید.

عدم استفاده از این مدل دوچرخه ها برای مسیر های ناهموار می تواند باعث انتقال ضربه های وارده بر بدن شود و شما را خسته کرده و در طولانی مدت باعث آسیب به قسمت های مختلف می شود.

انواع قفل کن دوشاخ دوچرخه:

دوشاخ های دوچرخه در همه مدل ها از نظر قفل شدن به سه دسته نقسیم می شوند

دسته اول دوشاخ هایی هستند که قفل کن برای آنها در نظر گرفته نشده است این دو شاخه ها معمولاً یا از رده های پایین بوده و یا برای بعضی از مدل های دوچرخه اندرو (رده بالا) هستند.
دسته دوم دوشاخ هایی هستند که قفل کن آنها بر روی خود دوشاخ است و با پیچاندن آن به طرف داخل دوشاخ شما قفل می شود.
دسته سوم دوشاخ شاخه هایی هستند که قفل کن آن ها به واسطه یک ریموت مخصوص بر روی فرمان دوچرخه و در کنار دسته دوچرخه سوار قرار گرفته است این نوع ساختار به شما کمک می‌کند بدون از دست دادن تسلط خود و برداشتن دست از روی فرمان بتوانید دوشاخ دوچرخه خود را قفل یا باز کنید.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و خرید از طریق شماره های درج شده با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار کنید.

جهت مشاهده دسته بندی دوشاخ و کمک دوچرخه کلیک کنید.

دسته‌بندی: blog