آخرین بروز رسانی: 20ام اسفند, 1401

شانژمان دوچرخه

شانژمان دوچرخه

شانژمان دوچرخه یکی از مهمترین قطعات سیستم دنده دوچرخه است.

در این مقاله به بررسی انواع مدل ها و امکانات شانژمان می پردازیم. در صورتی که قصد خرید شانژمان دارید، این مقاله را بررسی کنید.

هرچند همه قطعات سیستم دنده مهم و ضروری هستند و نبود هر یک از آنها باعث اخلال در عملکرد دنده های دوچرخه می شود اما شکستن، کج شدن و بطور کلی معیوب بودن شانژمان دوچرخه می تواند از حرکت دوچرخه نیز جلوگیری کند و به قسمت های دیگر آسیب بزند.

وظیفه اصلی شانژمان دوچرخه جابجایی زنجیر بر روی خودرو دوچرخه است به بیان ساده تر شانژمان عمل تعویض دنده های عقب دوچرخه را انجام میدهد.

شانژمان دوچرخه در برابر ضربه به شدت آسیب پذیر است و حتی کوچکترین ضربه می تواند باعث بر هم خوردن تنظیمات آن شود.

اگر شانژمان تنظیم نباشد و به درستی عمل نکند تعویض دنده به طور صحیح انجام نمی گیرد و در مواقعی باعث افتادن زنجیر از روی خودرو و قفل کردن تایر دوچرخه و در نهایت بروز حادثه می‌شود.

از این رو نگهداری و تنظیم شانژمان دوچرخه بسیار مهم و حائز اهمیت است.

عملکرد شانژمان دوچرخه چگونه است؟

شانژمان دوچرخه توسط یک سیم و البته در مدل‌های جدیدتر توسط سیستم بدون سیم (بلوتوث) به شیفتر یا همان دسته دنده دوچرخه متصل شده است.
زمانی که ما شیفتر را فشار میدهیم سان زمان با فرمان پذیری از شیفت جابجا شده و با این جابجایی زنجیر را بر روی خودرو جابجا میکند.

شانژمان دوچرخه انواع مختلفی دارند.
معمول ترین، شناخته شده ترین و پر استفاده ترین مدل شانژمان، شانژمان سیمی هستند به این صورت که شانژمان توسط سیم به دست دنده متصل می شود و عمل تعویض دنده را انجام می‌دهد.
از مزیت های مدل های سیمی می توان به هزینه نگهداری پایین تعویض دنده بسیار سریع و… اشاره کرد.

مدل دیگر، توسط سیستم بلوتوث به شیفتر متصل شده و با انرژی باتری کار می کنند.شانژمان دوچرخه
باتری های آن ها به صورت جدا شونده بوده و شما می توانید میزان شارژ باتری را بر روی نمایشگر دنده مشاهده کرده و هنگام اتمام شارژ باتری به سادگی آن را جدا کنید و مجددا شارژ نمایید.
بازدهی شارژ باتری شانژمان های بلوتوثی بسته به استفاده شما دارد.
معمولاً سیستم دنده های وایرلس یا بلوتوثی قیمت بالایی داشته و برای دوچرخه های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

شانژمان دوچرخه
از مزیت های سیستم دنده های بلوتوثی می توان به دقت بسیار بالا، تنظیم خودکار دنده ها، نمایشگر LED و… اشاره کرد.

سیستم قفل شونده شانژمان دوچرخه

شانژمان دوچرخه

یکی از از امکانات شانژمان های رده بالا سیستم قفل شونده شانژمان است. سیستم قفل شونده شانژمان که به صورت دستی قفل و باز میشود برای دوچرخه های کوهستان طراحی شده است.
عملکرد سیستم قفل شونده شانژمان دوچرخه به این صورت است که پیش از پایین آمدن از مسیرهای پر فراز و نشیب، به صورت دستی اهرم کوچک تعبیه شده بر روی شانژمان دوچرخه را به سمت بالا فشار داده و شانژمان را قفل می کنید.
قفل کردن شانژمان دوچرخه از شلاق زدن آن و جا به جایی دنده ها در مسیرهای پر فراز و نشیب جلوگیری می کند.

جهت مشاهده انواع مدل های شانژمان دوچرخه بر روی اینجا کلیک کنید.

در صورتی که جهت خرید شانژمان که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید می توانید با شماره های درج شده در قسمت تماس با ما با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نمایید.

دسته‌بندی: blog