آخرین بروز رسانی: 17ام مرداد, 1402

انواع ترمز دوچرخه

در این قسمت می‌تونید توضیحات کوتاه یا چکیده پست رو قرار بدید. مثلا میتونید بنویسید: ۲۳ خوراکی و نوشیدنی که هرگز نباید بعد از ورزش بخورید صحبت کنیم.

انواع ترمز دوچرخه

از مهمترین تجهیزات دوچرخه می توان به ترمز های دوچرخه اشاره کرد. یک دوچرخه بدون دنده قابل استفاده شدن هست اما یک دوچرخه بدون ترمز بسیار مخاطره آمیز و تهدیدی برای سلامت انسان می باشد. ترمز های دوچرخه انواع و مدل های مختلفی دارند در این مقاله به بررسی انواع ترمز دوچرخه و همچنین تعدادی از برندهای مطرح و پرکاربرد می پردازیم.

۱- ترمز وی بریک (لقمه ای)

ترمز های لقمه ای که از کودکی بر روی دوچرخه هایمان میدیم پرکاربردترین ترمز برای دوچرخه های معمولی هستند. البته این ترمزها با تکنولوژی به روز تر و طراحی جدیدتر در دوچرخه های کورسی استفاده می شود. عملکرد این ترمز ها ساده بوده و تحت کنترل یک سیم دهانه آنها بسته و با طوقه دوچرخه درگیر می‌شود بدین صورت باعث کاهش سرعت و در نهایت توقف دوچرخه می شود.

از مزیت این نوع ترمز میتوان به هزینه پایین نگه داری و تعمیرات آن اشاره کرد.

۲- ترمز های دیسک-سیم (مکانیکی)

ترمز های دیسک و سیم که با نام ترمز های مکانیکی نیز شناخته می شوند نوعی ترمز میان رده برای دوچرخه های شهری و دوچرخه های سبک کوهستان (مبتدی) مورد استفاده قرار می گیرند.

۳- ترمز های دیسک-روغن (هیدرولیک)

ترمزهای دیسکی روغن که با نام ترمز هیدرولیک نیز شناخته می شوند با کیفیت ترین و بهترین نوع ترمز چه در دوچرخه های سبک کوهستان و چه در دوچرخه های سبک کورسی و جاده می باشند.

عملکرد ترمز های هیدرولیکی دوچرخه همانند ترمز های خودرو است بدین صورت که یک مخزن روغن برای آنها تعبیه شده و با فشار دادن دسته ترمز با فشار روغن لنت ها با دیسک درگیر شده و باعث کاهش سرعت یا توقف دوچرخه می شوند. از مزیت های این نوع ترمز می توان به عملکرد بی نقص و سریع آن اشاره کرد.

ترمز های هیدرولیکی دوچرخه به دو دسته تقسیم می شوند.

  • دو پیستون

  • چهار پیستون

واضح است که عملکرد ترمز چهار پیستون سریعتر و بهتر از ترمز های دو پیستون است. البته دسته بندی های مختلف دیگری نظیره کتی کوتاه یا کتی بلند برای ترمز های هیدرولیک در نظر گرفته می شود.

برندهای ترمز سازی دوچرخه

۱- شیمانو Shimano

برند شیمانو که شناخته شده ترین برند تولید قطعات و تجهیزات دوچرخه در ایران میباشد ترمزهای مختلفی از ترمز لقمه ای تا ترمز هیدرولیکی تولید میکند.

برند شیمانو تولیدکننده انواع سیستم ترمز و سیستم دنده می باشد .

۲- اسرم SRAM

کمپانی آمریکایی جدی ترین رقیبش ایمان و در دنیا می باشد، ترمز های با کیفیتی در رده بندی های مختلف با کاربردهای متفاوت تولید می کند.

۳- تکترو Tektro

یک کمپانی تولید کننده ترمز های معمولی لقمه‌ای تا ترمزهای هیدرولیکی است. اگرچه این شرکت ترمزهای با کیفیتی تولید می کند اما محصولات آ

دسته‌بندی: blog