آخرین بروز رسانی: 9ام اسفند, 1401

کمک فنر دوچرخه

بهترین کمک فنر دوچرخه

کمک فنر دوچرخه یکی  دیگراز قطعات مهم دوچرخه است.کمک فنر دوچرخه برای راحتی بیشتر دوچرخه سوار در مسیرهای ناهموار قرار داده شده است وباعث می شود دوچرخه سوار ازاین ورزش لذت بیشتری ببرد.کمک فنر دوچرخه انواع مختلفی دارد.

عملکرد کمک فنر این است که به چرخ(ها) اجازه می دهد تا پیچ های جاده را به راحتی طی کند.لرزش‌های کوچک  هنوز هم عمدتاً توسط لاستیک‌های بادی کنترل می‌شوند، آنها هنوز برای یک سواری ایمن و راحت ضروری هستند. کمک فنر (تعلیق) اجازه می دهد تا بی نظمی های بزرگتر زمین را “مسطح” کند. آنها چگونه انجامش میدهند؟ با فشرده سازی و انبساط. در حین انجام این کار، آنها به چرخ ها اجازه می دهند تا نسبت به بقیه وسیله نقلیه (قاب دوچرخه) بالا و پایین حرکت کنند، بنابراین تأثیر چاله ها و دست اندازها بسیار کاهش می یابد. آنها همچنین اثر مرطوب کنندگی دارند به طوری که پس از فشرده سازی، نسبتاً به تدریج به موقعیت از پیش تعیین شده منبسط می شوند.

 1. کمک فنر لول که ساده ترین نوع است ودر دوچرخه های ارزان تر استفاده می شود.
 2. کمک فنر روغنی که معمولا یک طرف کمک فنر لول وطرف دیگر کمک فنر روغن است ونرم تر از کمک فنر لول می باشد.
 3. کمک فنرهای بادی که معمولا یک طرف کمک فنر بادی وطرف دیگر کمک فنر روغنی می باشد وباد آن نسبت به وزن هر شخص باید تنظیم شود.

بعضی از دوچرخه ها دارای یک کمک فنر وبعضی از دوچرخه ها دارای دو کمک فنر می باشند.

تقریباً تمام دوچرخه های کوهستان به سیستم کمک فنر جلو و همچنین برخی از دوچرخه های هیبریدی  و دوچرخه های کودکان مجهز  به کمک فنر هستند.

تفاوت:

 • سیستم کمک فنر در دوچرخه های کوهستان طیف وسیعی از تنظیمات را برای تنظیم دقیق تجربه سواری ارائه می دهد. تغییرات شامل نوع، میزان حرکت، استحکام و روش جذب ضربه و همچنین تنظیماتی است که می توان انجام داد.
 • سیستم کمک فنر در دوچرخه های هیبریدی و بچه گانه عملکردهای اساسی را با حداقل یا بدون تنظیم ارائه می دهد.
 • متداول ترین نوع کمک فنر جلو “چنگال” است. از 2 پایه تشکیل شده است که چرخ جلو را به لوله سر قاب متصل می کند.این کمک فنر شامل:لوله هدایت کننده-تاج-ستون ها-گیره-پایه ترمز معمولی-لغزنده-پایه ترمز دیسکی-شفتuشکل می باشد.

  یک چنگال ایده‌آل ضربه‌ها را به صورت عمودی و بدون خمش جانبی بی‌رویه که می‌تواند فرمان و کنترل دوچرخه را کاهش دهد، جذب می‌کند. قطر لوله های پایه بر این سفتی جانبی تأثیر می گذارد. یک لوله باریک بیشتر تحت نیروی یکسان خم می شود تا یک لوله پهن تر. برعکس، لوله‌های عریض‌تر برای جذب ضربه‌های بیشتر ناشی از سرعت‌های بالا در زمین‌های ناهموار و فرودهای پرش، سنگین‌تر و سفت‌تر خواهند بود.

  لوله هدایت کننده: دوشاخ را به فریم متصل می کند.

  تاج:دو ستون را به هم متصل می کند.

  ستون ها :هریک به سمت داخل وخارج جابه جا می شوند.

  لغزنده:هریک به انتهای چرخ جلو وهمچنین به ترمزها متصل هستند.

  پایه های ترمز :برای ترمزهای معمولی ،دیسکی یاهردو استفاده می شود.

  شفت uشکل:برای نگه داشتن محور چرخ است.

  کمک فنر عقب هم مانند کمک فنر جلو مشخصات مختلفی دارد.کمک فنر عقب در جابجایی حرکتی.جابجایی چرخ وسیستم فنر مختلف است.

  تنظیمات اولیه فنر:باید از ستاپ اولیه فنر اطمینان حاصل کنیم تا بتوانیم اقدامات بعدی را اعمال کنیم.

  تنظیم کمک فنر به مسیری که در آن حرکت می کنید بستگی دارد.

  دو روش متداول که توسط چنگال برای جذب ضربه و سپس برگشت به عقب استفاده می شود:

  کمک فنر مارپیچ: نرخ تراکم خطی را فراهم می کند و باعث جذب ضربه صاف و ثابت در محدوده حرکت فنر می شود. فنرهای مارپیچ با مقاومت های متفاوتی در دسترس هستند و برای اندازه فریمی که چنگال روی آن قرار دارد با یک سوارکار “متوسط” مطابقت دارند. اگر فنر مارپیچ شما نسبت به وزن و سبک سواری شما خیلی نرم یا سفت به نظر می رسد – و تنظیمات موجود این مشکل را اصلاح نکرده است – فروشگاه دوچرخه شما ممکن است بتواند فنرهای فعلی شما را با یک نسخه نرم تر یا محکم تر جایگزین کند

  کمک فنر هوا:دارای نرخ تراکم پیشرونده است، به این معنی که در قسمت اول سفر نرم تر است و سپس با اعمال تراکم بیشتر، سفت تر می شود. مزیت اصلی چنگال فنر هوا وزن سبک تر آن است که به معنای تلاش کمتر هنگام پدال زدن، به خصوص در سربالایی است.

دسته‌بندی: blog